Bozbaş

Piti olarak da adlandırılan Iğdır’ın yöresel bir yemeğidir. Hayır Iğdırlı falan da değilim ama çok çok severim.
Yapması da yemesi de çok keyiflidir. Kimisi öylece piştiği gibi yer ama aslı astarı var bunun 😉 Nohutlar, etler bir güzel tabağa konulur, sonra çatalla iyice ezilir..
Yanında da turşu.. Mis mis!

Bunca zamandır pişirmediğim halde nereden aklıma geldi?
Hemen onu da anlatayım..
Geçtiğimiz hafta anneannemi köye ziyarete gittik. Bize kışlık turşu stoğu hazırlamıştı sağolsun 🙂 Birde yufka ekmek yaptırmış.. Eve geldik bir dünya turşu ve ekmek.. Ne yapılır ne yapılır… Yufka ekmek = bozbaş şimşekleri çaktı kafamda, e tabii ertesi gün hemen yaptım.

Öyle çetrefilli bir yemek sanmayın. Son derece kolay bir tarif.
Normal nohut yemeğinden farkı hemen her zamanki gibi yine baharatları..
Haydi, deneyin !

 

 

Malzemeler :
1 Su bardağı nohut ( koçbaşı )

300 gr. Dana yağsız kuşbaşı

1 Büyük kuru soğan

1 Çay kaşığı sarıkök ( zerdeçal )

Karabiber, tuz

Yufka ekmek

 

Yapılışı :


Soğanı yemeklik doğarıyıp, düdüklü tencerede pembeleşinceye dek kavurun.
Kavrulmuş soğanların üzerine önceden suda bekletilip haşlanmış nohutları (ben 1 gece önceden suda bekletip ertesi gün 1 saate yakın haşlıyorum) ve eti ekleyin.

Buzluğumda önceden yıkayıp kısa süre haşladığım kuşbaşı et vardı, ben onu kullandım. Donmamış et için önceden haşlamaya gerek yok.

Üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra sarıkök, tuz ve karabiberi ekleyin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp önce orta ateşte 20 dk. , daha sonra da kısık ateşte 30 dk. pişirin.

Geniş bir kaba yufka ekmeği ısıtıp yerleştirin. Üzerine yemeği döküp, sıcak servis edin.


İster ezerek, ister pilavın yanında tane tane.. Her şekli ile çok lezzetli..
Afiyet olsun.

2 comments

 1. ayset says:

  Dün Samanyolu’nda MAceracı Iğdır gezisinde bir lokantada kendine özgü servisini gösterdi.Lavaşla özel havanıyla vb ÖNceden suyunu lavaşları ıslatarak çorba gibi içiyorlar. SOnra da yemeği özel havaneliyle ezip lavaşa sarıp öyle yiyorlar. İŞin önemli bir kısmı da bu törensel yanı bence. YOksa nohutlu et ….i

 2. F.Demir says:

  Torensel durumun yani sira her yemegi kendine ozgu yoresinde yemek ilie ilgili oldugunu dusunuyorum. Ve elbette ki evlerimizde her yoresel yemek yapisimizda kaidelerine uyamiyoruz.

  Bi dip not eklemem gerekirse bozbas nohutlu et yemegi sayilabilir evet, ancak nohutlu et ile bozbasi ayiran sey baharatlaridir. Sarikok kullanmazsaniz o yemek iste o zaman nohutlu et yemegi olur.
  Nacizane bilgim bu sekildedir.

  Sevgiler

Bir Cevap Yazın