Aşure

Apartmanımızı her gün saran aşure kokularına dayanamayınca bende sıvadım kolları..

Çok güzel, çok bereketli bir tatlı evet ama üzülerek söylüyorum ki küçük bebekli bayanlar hiç girişmesin 🙁
Haydi malzemeleri yıkayayım hemen atıp tencereye kaynatayım diyemiyorsunuz. 1 Gün öncesinden bir takım malzemeler haşlanıyor, ertesi gün yemişler kabuklarından ayrılıp hazırlanıyor, meyveler soyulup doğranıyor vs. vs. derken çok fazla el oyalayıcı işler ile meşgul oluyorsunuz.

Dolayısı ile yaptığınızdan da bir şey anlamama ihtimaliniz git gide yükseliyor.. Umarım önümüzde ki yıl sevgili oğlum bir tık daha büyümüş ve uslanmış olacak ve bende o zaman aşuremi rahat rahat pişirebileceğim.

 

Aşure′ nin hikayesi uzun uzun zamanlara dayanıyor, bilmeyen ya da en azından  kulak dolgunluğu olmayan yoktur sanıyorum..
Bolluğu ve bereketi simgeleyen aşure tatlısının içine zevkinize göre hemen her bakliyat ve yemişi ekleyebilirsiniz.
Bu sebeple, işte aşure tarifi budur! denilecek bir tarif bulamazsınız.. Sabit olması gereken ana malzemeler yani nohut fasulye şeker ve birkaç yemiştir.  Siz tarife göre istediğiniz ya da istemediğiniz malzemeleri ekleyip çıkarabilirsiniz.

Gelelim tarife ;

 

Malzemeler :

 

1,5 Su bardağı aşurelik buğday ( Marketlerde bu şekilde paketlenmiş ürünleri bulabilirsiniz )

Yarım su bardağı nohut

Yarım su bardağı kuru fasulye

Yarım su bardağı kuru üzüm

20 Adet kuru kayısı

Yarım su bardağı fındık

2 Portakal ( 1 portakalın kabuğu )

Kuş üzümü

Toz tarçın

Kabuk tarçın

Çekilmiş ince taneli ceviz

Yarım nar

 

 

Yapılışı :

 

Nohut ve kuru fasulyeyi bir gece önceden ılık suda bekletin. Ertesi gün sudan geçirip süzün ve düdüklü tencerede ikisini birlikte yaklaşık 4 su bardağı suda 25-30 dk. pişirin.

Buğdayı da iyice yıkayın ve 7-8 saat kadar kaynatılmış suda bekletin.

 

 

Beklettiğiniz buğdayın suyunu süzdükten sonra geniş bir tencereye aktarın. Üzerine bir buçuk litre kadar su ekleyin ve 25 dk. harlı ateşte kaynatın.

Bu sırada fındık, dörde bölünmüş kayısılar, ufak doğranmış portakal ve portakal kabukları, kuru üzüm, kuş üzümü, fındık ve cevizi bir kapta toparlayın.

 

Üzerine şekeri, hazırladığınız iç malzemeleri ve gerekiyorsa biraz daha suyu ekleyin. Su malzemelerin her zaman 3-4 parmak üzerinde olmalı..

Aşure yaklaşık 1 saatte koyulaşıp kıvamını almaya başlıyor.. Bu süre içerisinde ocağı orta ateşde tutmaya özen gösterin ve ara ara malzemeleri dağıtmadan karıştırın.

Kıvamını aldığını gördüğünüz de 5-10 dk. daha ocakta tutup altını kapatabilirsiniz. Kabuk tarçını bu son 5-10 dk. lık dilimde eklemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü kabuk tarçını çok fazla kaynattığınızda acılık verebilir.

Kepçe yardımı ile kaselere dağıttığınız aşurelerin üzerini çekilmiş ceviz, toz tarçın ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.

 

 

Muharrem ayınız kutlu, tatlınızda afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın